Siłownik hydrauliczny: jak działa?

Siłowniki hydrauliczne – co to jest i na czym polega zasada działania?

Na początek warto zdać sobie sprawę czym są siłowniki hydrauliczne i do czego służą. W końcu nie każdy jest specjalistą za zakresu hydrauliki siłowej.  

Na cylindrach hydraulicznych opiera się praca wielu maszyn. Siłowniki są wykorzystywane na przykład:

– w koparkach -> umożliwiają ruch ramienia i przenoszenie ciężarów,

– ładowaczach czołowych przy ciągnikach,

– wywrotkach,

– dźwigach,

– i wielu innych….

W każdym przypadku jest stosowany różny skok siłownika czyli długość wysuwu oraz grubość na zewnątrz czy też rodzaje mocowań.

Jak widać powyżej to istotne elementy wielu różnych układów od których wiele zależy.

Zasada pracy siłownika hydraulicznego polega na przetwarzaniu energii z pomocą cieczy, która może dostarczana np. przez pompę. Może być nią zarówno woda, jak i olej. Najczęściej stosowany jest olej ze względu na większą odporność na warunki atmosferyczne jak np. mróz czy też brak występowania korozji.

Praca wygląda następująco: do wnętrza cylindra wpuszcza się pod ciśnieniem ciecz roboczą, która napierając na tłok przesuwa tłoczysko, co skutkuje rozpoczęciem pracy siłownika. Powrót tłoczyska może nastąpić za pomocą:

– sprężyny ściskanej w trakcie wysuwu roboczego,

– pod wpływem własnego ciężaru,

– za pomocą urządzenia roboczego, np. rozdzielacza sterującego przepływem cieczy. Zasada działania praktycznie wszystkich cylindrów jest bardzo podobna i prosta. W każdym przypadku decyduje o wysuwie podanie cieczy roboczej, niezależnie od tego czy to będzie siłownik jednostronnego działania, dwustronny czy teleskopowy.